Lut
24
Alergie pokarmowe u psów

Objawy alergii pokarmowej

Alergia pokarmowa u psów należy do schorzeń trudnych w rozpoznaniu. Chore zwierzę wykazuje przede wszystkim objawy dermatologiczne – świąd i zaczerwienienie skóry, rzadziej objawy ze strony układu pokarmowego. U psów z alergią pokarmową może także wystąpić wtórne ropne zapalenie skóry lub inne choroby skórne. Świąd i zmiany skórne dotyczą różnych obszarów ciała, zwykle jednak występują one na uszach, łapach, brzuchu, w okolicy pachwinowej, w okolicach oczu i pyska psa. Do objawów, które mogą wystąpić ze strony układu żołądkowo-jelitowych należą natomiast wymioty, biegunki czy zwiększona częstotliwość wypróżniania się zwierzęcia. Alergia pokarmowa jest rodzajem nietolerancji pokarmowej, polegającej na nadmiernej reakcji immunologicznej na określony składnik pokarmowy. Samo wystąpienie typowych objawów alergii pokarmowej nie jest wystarczające do postawienia diagnozy. Rozpoznanie alergii opiera się na przeprowadzeniu odpowiedniego postępowania żywieniowego. Wśród składników pokarmowych najczęściej wywołujących alergię wymienia się:

  • wołowinę,
  • wieprzowinę,
  • drób,
  • jajka,
  • mleko,
  • kukurydzę,
  • soję,
  • ryż.

Pies drapiący się

Rozpoznanie alergii pokarmowej u psa

Diagnoza alergii pokarmowej rozpoczyna się od dokładnego wywiadu dotyczącego dotychczasowego sposobu żywienia psa oraz oceny objawów dermatologicznych lub objawów związanych z układem trawiennym. Następnie zwierzę poddaje się diecie eliminacyjnej, polegającej na ograniczeniu spożywanych przez psa pokarmów do kilku wybranych składników. Należy stopniowo wdrażać nową dietę, nagła zmiana może bowiem spowodować zaburzenia trawienia. Pokarmy nowej diety wprowadzamy przez okres kilku dni, stopniowo zwiększając ich proporcje w całym pożywieniu psa. Dieta eliminacyjna powinna składać się z pokarmów o niskim potencjale alergizującym oraz jednocześnie takich, których pies do tej pory nie spożywał. Psu podaje się więc zupełnie nowe źródła białka, tłuszczy i węglowodanów.

Przykład diety eliminacyjnej dla psa

Pokarmy dotychczasowej diety Składniki diety eliminacyjnej
– mięso kurczaka

– ryż

– pszenica

– kukurydza

– jaja

– jagnięcina

– ziemniaki

– marchew

Diagnostykę alergii pokarmowej utrudnia duże zróżnicowanie dotychczasowej diety zwierzęcia. W niektórych przypadkach może być konieczne zastosowanie takich źródeł białka pochodzenia zwierzęcego jak ryby, dziczyzna, mięso indyka czy kaczki. Dietę eliminacyjną można stosować korzystając z gotowych, hipoalergicznych karm lub też przygotowując posiłki dla psa samodzielnie. Hipoalergiczne karmy komercyjne, dostępne zwykle w formie suchej karmy zawierają w składzie białka hydrolizowane. Hydroliza białek ma na celu zmniejszenie ich masy cząsteczkowej, co ogranicza ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na ten składnik pokarmowy. Białka hydrolizowane mają więc mniejsze właściwości alergenne, nie są jednak całkowicie nieuczulające. Dieta eliminacyjna powinna być stosowana przez okres przynajmniej 3 tygodni, pełen obraz objawów klinicznych uzyskuje się natomiast dopiero po okresie 7-8 tygodni stosowania diety. Bardzo ważną zasadą diety eliminacyjnej jest całkowite zrezygnowanie z podawania psu jakichkolwiek dodatkowych pokarmów, w tym przysmaków czy resztek ze stołu.

Biały pies dog niemiecki

Po ustąpieniu objawów alergii należy ustalić jakie pokarmy wywołują u psa reakcje alergiczne. W tym celu przeprowadza się próby prowokacyjne polegające na wprowadzaniu do diety kolejnych składników pokarmowych, które mogą być potencjalnie uczulające. Każdy nowy pokarm powinien być podawany oddzielnie, w odstępie przynajmniej kilku dni. W sytuacji, gdy po włączeniu do diety nowego pokarmu w ciągu kilkudziesięciu godzin nastąpi nawrót objawów, wówczas stwierdza się alergię na dany składnik pokarmowy (np. mięso kurczaka). Niekiedy reakcja alergiczna może wystąpić w późniejszym czasie, pełen okres obserwacji w optymalnych warunkach wynosi 2 tygodnie.

Zakończeniem diety eliminacyjnej jest określenie listy składników, które uczulają dane zwierzę. Pokarmów tych należy unikać w diecie zwierzęcia, ograniczając pożywienie psa do składników niealergizujących. W przypadku karm komercyjnych zwykle zaleca się wybór karmy zawierającej wyłącznie odpowiednie źródła białka. Karmy hipoalergiczne, zawierające białka hydrolizowane mają mniejsze znaczenie ze względu na wysoką cenę, a także ich przeznaczenie. Często są to karmy lecznicze, przeznaczone do stosowania przez okres do kilku miesięcy.

Testy alergii pokarmowej dla psów

Od wielu lat prowadzone są badania mające na celu zastosowanie metod serologicznych (badań krwi) do diagnostyki czynników uczulających w przypadku alergii pokarmowych u zwierząt. Celem badań serologicznych jest wykrycie przeciwciał swoistych dla alergenów występujących w różnych składnikach pokarmowych. Testy serologiczne nie pozwalają jednak obecnie na jednoznaczną diagnozę czynników alergizujących. Uzyskanie negatywnego wyniku na dany alergen pozwala natomiast na określenie ze znacznym prawdopodobieństwem, że zwierzę nie jest uczulone na dany składnik pokarmowy. Wyniki badań serologicznych ułatwiają więc dobór takich składników diety eliminacyjnej, które będą najbezpieczniejsze dla zwierzęcia.

Źródła:

Alergie u psów i kotów. Przegląd diagnostyki laboratoryjnej oraz terapii cz. II, Weterynaria w praktyce, 3/2007, Regina Wagner

Postępowanie żywieniowe w alergii pokarmowej u psów i kotów, Życie Weterynaryjne, 2014, 89 (3), Adam Mirowski

Diagnostyka serologiczna alergicznych chorób skóry u psów i kotów, Życie Weterynaryjne, 2013 , 88 (5), Marcin Szczepanik, Piotr Wilkołek